Columbus +26,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024
Columbus +26,6 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 2 Geg 2024

Baltijos jūros veiksmų planas – iššūkiai žemės ūkiui ir Seimui

2021/10/26


Liubeke (Vokietijoje) Baltijos regiono valstybių atstovai patvirtino atnaujintą Baltijos jūros veiksmų planą (BSAP). Iš optimistinio Aplinkos ministerijos (AM) tinklapyje paskelbto pranešimo matyti, kad namų darbai nuo 2013 m. taip ir liko neatlikti – diskusijose net nebuvo svarstoma apie Lietuvai nustatytas neproporcingai aukštas azoto ir fosforo išmetimų į Baltijos jūrą mažinimo apimtis.

Eimantas PRANAUSKAS

Ką aptarinėjo?

Apie tai, kad Lietuvai nustatytos azoto išmetimų mažinimo apimtys 2,5 karto viršija Estijai, Latvijai ir Suomijai keliamus uždavinius kartu sudėjus, o fosforo – beveik tiek pat, kiek turi bendrai sumažinti Estija, Latvija, Suomija ir Švedija, ŪP buvo rašyta prieš savaitę, viliantis, kad Lietuvos ekspertai pagaliau paruošė savo argumentus šių rodiklių peržiūrai. Deja, taip neįvyko.

Įdomu tai, kad BSAP, pasirašyto 2007 ir 2013 metais, tekstų lietuvių kalba aptikti nepavyko. Nuoroda, pateikiama AM tinklapyje į atnaujinto 2021 metų BSAP plano tekstą, – irgi anglų kalba. Tad įdomu, kokia kalba surašytą plano projektą aptarinėjo valdžios institucijų atstovai, diskusijoms pakviesti socialiniai partneriai?

Iššūkiai žemės ūkiui

Verta paminėti kai kurias atnaujinto BSAP priemones, nes žemdirbiai turi teisę žinoti, kokius įsipareigojimus žemės ūkio atžvilgiu prisiėmė Lietuvos valdžios atstovai, nematę reikalo tartis su ūkininkais:

Priemonė E17. Iki 2024 metų ištirti galimybes apmokestinti mineralinių trąšų ir (arba) azoto perteklių bei įgyvendinti agrarinės aplinkosaugos priemones, remiantis įvairių šalių patirtimi.

Komentaras. Kas ir kada Lietuvoje uždegė žalią šviesą trąšų apmokestinimo įsipareigojimams – nežinia. Situacija norom nenorom primena Nacionalinio energetikos ir klimato srities plane kažkieno įrašytus ir su savivalda nederintus planus dėl akcizų dyzelinui, naudojamam žemės ūkyje, ir krosniniam kurui panaikinimo.

Priemonė E7. Specifiškai subalansuoti tręšimo normas ir skatinti precizinę tręšimo praktiką, kad būtų pagerintas maistinių medžiagų naudojimo efektyvumas bei sumažinti maistinių medžiagų nuostoliai.

Komentaras. Žemės ūkio ministerija parengė šiuo metu svarstomą tręšimo planų rengimo metodikos projektą. Tačiau apie paramą preciziniam ūkininkavimui kol kas nekalbama. Nors, pavyzdžiui, precizinis ūkininkavimas yra įtrauktas į Europos Komisijos (EK) rekomenduojamų ekoschemų sąrašą, tačiau bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) 2023–2027 metų nacionalinio strateginio plano dokumentuose, kiek jų buvo paviešinta, parama tiksliesiems ūkininkavimo metodams diegti kol kas nenumatyta. Nacionaliniame ekoschemų sąraše jo taip pat nėra.

Priemonė E9. Skatinti ekologinį ūkininkavimą, kad iki 2030 m. jo dalis padidėtų bent iki 25 proc.

Komentaras. Diskusijos dėl BŽŪP 2023–2027 metais tik prasideda. Dar nesutarta nei dėl būsimos programos priemonių, nei dėl lėšų paskirstymo, tačiau BSAP jau įtvirtintas uždavinys, tris kartus viršijantis Lietuvoje šiuo metu turimus ekologinius plotus. Būtina pabrėžti, kad žaliojo kurso strategijose pateiktas analogiškas, 25 proc. ekologinių ūkių plėtros siekis, kol nėra atlikta poveikio analizė, yra laikomas tik idėja, ką ne kartą yra pripažinę EK atstovai.

Priemonė E10. Atgrasyti nuo mėšlo ir kitų organinių trąšų naudojimo rudenį laukuose, kuriuose žiemą nėra žalios augalų dangos.

Komentaras. Žinant, kiek laiko užtruko mėšlo ir srutų tvarkymo aprašo atstatymas į racionalias vėžes, šį sprendimą tikriausiai derėjo iš anksto aptarti su žemdirbiais. Todėl galima prognozuoti karštas diskusijas, kai bus keičiamos atitinkamos  minėto aprašo nuostatos, apeliuojant į BSAP įsipareigojimus.

Priemonė E16. Peržiūrėti nacionalinį reguliavimą, savanoriškas priemones ir, jei reikia, įgyvendinti tolesnių ar peržiūrėtų priemonių, skirtų sumažinti fosforo ir azoto nuostolius žemės ūkyje, paletę.

Komentaras. Apie Lietuvai nustatytus neproporcingai didelius azoto ir fosforo mažinimo rodiklius galima pasiskaityti spalio 19 d. ŪP numeryje.

BSAP iššūkis Seimui

Prieš savaitę buvo trumpai aprašyta Helsinkio konvencijos III priedo 2 dalies „Taršos iš žemės ūkio prevencija“ neratifikavimo 2013 metais Seime istorija. Konvencijos priedas Lietuvoje iki šiol neratifikuotas. Tačiau, nepaisydami šio fakto, Lietuvos atstovai sukūrė naują tarptautinių įsipareigojimų prisiėmimo ir įsigaliojimo mūsų šalyje precedentą, savo parašais patvirtindami BSAP priemonę.

Priemonė E5. Įgyvendinti ir vykdyti 1992 metų Helsinkio Konvencijos III priedo 2 dalies „Taršos iš žemės ūkio prevencija“ nuostatas.

Belieka laukti Seimo teisininkų komentaro.

2021-10-26 ŪP apžvalgininkas Eimantas PRANAUSKAS

Redakcijos nuotraukos

BSAP, azoto išmetimas, fosforo išmetimas, Eimantas Pranauskas
Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/05/01

Korupcijos byloje nuteistas buvęs teisėjas, du advokatai – skirtos įspūdingos baudos

Panevėžio apygardos teismas išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje visi kaltinami asmenys buvo pripažinti kaltais dėl korupcinių veikų padarymo: Kauno apylinkės teismo Kauno rūmų teisėjas Rimantas Grigas, du advokatai ir advokato kontoros da...
2024/05/01

Išminuotojas, gelbstintis situaciją

Vienas iš ilgiausiai Ukrainoje kovojančių ir bene patį didžiausią autoritetą įgijęs Lietuvos karys, 58-erių vilnietis Rimas Armaitis „Diedas“ ketina padaryti pertrauką kare ir gydytis traumas. Taip vyriausias iš Ukrainoje...
2024/05/01

Pastato stogą bei sienų laikančiąsias konstrukcijas rekonstravo savavališkai – kas gresia?

Nekilnojamojo turto įsigijimas – vienas svarbiausių žingsnių daugelio žmonių gyvenime. Naujakuriai ar jau įsikūrę gyventojai, norintys patogiai įsirengti naują ar perplanuoti seną būstą daugiabučiame name susiduria su įvairiausiais iš...
2024/05/01

Naktiniai taikikliai: dar luktelėkime

Nuo šiandienos, 2024 m. gegužės 1 d., įsigalioja Medžioklės įstatymo pakeitimai, kuriais draudžiami ir leidžiami medžioklėje naudoti įrankiai ir priemonės nustatomi įstatymu, tarp jų ir naktiniai taikikliai. Tačiau kol kas jų naudoti dar ne...
2024/05/01

Žalioji elektra ar biometanas?

Europos Sąjunga (ES) yra užsibrėžusi labai ambicingus biometano gamybos ir panaudojimo tikslus. Ir Lietuvoje ministerijos kalba apie proveržį, tačiau jų planai nuo realybės skiriasi. Visi sutinka, kad biometano gamyba – žiedinės ekonomikos p...
2024/05/01

Žurnalistas, televizijos laidų vedėjas Edvardas Žičkus: „Tvirtai tikiu, kad donorystė – aukščiausia kilnumo išraiška“

Ilgametis stilingo gyvenimo būdo laidų kūrėjas, žurnalistas, kalbinęs daugybę pasaulinio garso asmenybių, leidinio „Elle Decoration Lithuania“ redaktorius, televizijos laidų vedėjas, prodiuseris Edvardas Žičkus nė sekundei nesuabejojo ...
2024/05/01

Sostinėje iki 1 tūkst. profsąjungų atstovų reikalavo mažinti suvaržymus streikams

Trečiadienį minint Tarptautinę darbo dieną Vilniuje iki 1 tūkst. žmonių susirinko į profsąjungų rengiamą mitingą ir eitynes, reikalaudami mažiau suvaržymų streikams.
2024/05/01

Sugriežtinti reikalavimai transporto priemonių techninės priežiūros, remonto, techninės pagalbos ir perdirbimo paslaugas teikiantiems ūkio subjektams

Nuo 2024 m. gegužės 1 d. įsigalioja griežtesni aplinkosauginiai reikalavimai transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto keliamai oro taršai bei transporto priemonių oro kondicionavimo sistemų pildymui fluorintomis šiltnamio...
2024/05/01

Kinija nusisuka nuo europietiškos kiaulienos?

Per pirmus tris šių metų mėnesius Kinija importavo perpus mažiau europietiškos kiaulienos nei pernai. Dėl šios sprendimo labiausiai nukentėjo Ispanija. Iki šiol pagrindinės kiaulienos tiekėjos Kinijos rinkai vietą, pana...